DLG – Dansk Lymfom Gruppe &
DSMS – Dansk Myelomatose Studie Gruppe

Link til hjemmeside: Lymfom

LYMFOM
I bestyrelsen:
Michael Boe Møller, Odense. E-mail: michael.boe.moeller@rsyd.dk
Anne Falensteen Lauritzen, Herlev.
E-mail: anne.falensteen.lauritzen@regionh.dk
Helle Knudsen, Herlev. E-mail: helle.knudsen@regionh.dk
Elisabeth Ralfkiær, Rigshospitalet. E-mail: elisabeth.ralfkiaer@rh.regionh.dk
Birthe Østergaard. E-mail. birthe.oestergaard@rsyd.dk
Knud Bendix, Aarhus.
Stephen Hamilton-Dutoit, Aarhus. E-mail: stephami@rm..dk
Preben Johansen, Aalborg.
Det videnskabelige udvalg:
Michael Boe Møller, Odense. E-mail: michael.boe.moeller@rsyd.dk
Diffust storcellet B-lymfom:
Stephen Hamilton-Dutoit, Aarhus. E-mail: stephami@rm..dk
 
Follikulært lymfom:
Helle Knudsen, Herlev. E-mail: helle.knudsen@regionh.dk
Marginal zone lymfom:
Lene Dissing Sjö, Rigshospitalet. E-mail: lenesjo@dadlnet.dk
Hodgkin’s:
Erik Clasen-Linde, Rigshospitalet. E-mail: eclasenlinde@gmail.com
 
CLL:
Michael Boe Møller, Odense. E-mail: michael.boe.moeller@rsyd.dk
AKUT LEUKÆMI
Forretningsudvalg:
Knud Bendix, Aahus
Gitte Kerndrup, Vejle. E-mail: gitte.kerndrup@rsyd.dk
KRONISK MYELOID SYGDOM
I bestyrelsen:
Signe Ledou Nielsen, Herlev. E-mail: signe@ledou.dk
Studiegruppe:
Anne Falensteen Lauritzen, Herlev.
E-mail: anne.falensteen.lauritzen@regionh.dk
Birgitte Preiss, Odense. E-mail: birgitte.preiss@rsyd.dk
Birgitte Ravn Juhl, Rigshospitalet. E-mail: brj@rh.dk
Helle Knudsen, Herlev. E-mail: helle.knudsen@regionh.dk
Henrik Bondo, Næstved. E-mail: hbo@regionsjaelland.dk
Inger Hansen Stamp, Næstved. E-mail: inso@regionsjaelland.dk
Lene Dissing Sjö, Rigshospitalet. E-mail: lenesjo@dadlnet.dk
Maria Franzmann, Hvidovre. E-mail: maria@franzmann.dk
Michael Boe Møller, Odense. E-mail: michael.boe.moeller@rsyd.dk
Peter Nørgaard, Herlev. E-mail: peter.h.noergaard@regionh.dk
Signe Ledou Nielsen, Herlev. E-mail: signe@ledou.dk
Thomas Kristensen, Odense. E-mail: thomas.kristensen@rsyd.dk
Trine Plesner, Aarhys. E-mail: trinples@rm.dk
MYELOMATOSE
Udvalg for cytogenetik:
Gitte Kerndrup, Vejle. E-mail: gitte.kerndrup@rsyd.dk
Pakkeforløb:
Akut leukæmi og fremskreden myelodysplastisk syndrom:
Birgitte Preiss, Odense. E-mail: birgitte.preiss@rsyd.dk
Kronisk myeloid sygdom
Birgitte Preiss, Odense. E-mail: birgitte.preiss@rsyd.dk
 
Malignt lymfom og kronisk lymfocytær leukæmi:
Birgitte Preiss, Odense. E-mail: birgitte.preiss@rsyd.dk
Myelomatose:
Birgitte Preiss, Odense. E-mail: birgitte.preiss@rsyd.dk