På opfordring af DPAS har Sundhedsstyrelsen gennemgået pakkeforløbet for hoved- / halskræft og svartider på cytologiprøver er nu ændret fra en arbejdsdag til fire arbejdsdage (tre dage til analyse og en dag til svar). Ændringen skyldes, at langt de fleste cytologipræparater også indeholder koagel til brug for blandt andet immunhistokemiske farvninger og som således er sidestillet med biopsimateriale. Forløbstiden i pakkeforløbet for hoved- / halskræft er fremadrettet 11 arbejdsdage (15 kalenderdage) til udredning.
Ændrede svartider for hoved- / halskræft
Konferencer og events
Current Month
januar 2024
Event detaljer
Møde i pancreas-interessegruppen indenfor DSGH og DKS, afholdes torsdag den 25. januar 2024 klokken 15-19 Sted: Hvidovre Hospital, Lokale 3, Vandrehallen (spørg ved informationen, hovedindgangen) Link til program
Event detaljer
Møde i pancreas-interessegruppen indenfor DSGH og DKS, afholdes torsdag den 25. januar 2024 klokken 15-19
Sted: Hvidovre Hospital, Lokale 3, Vandrehallen (spørg ved informationen, hovedindgangen)
Link til program
Tid
(Onsdag) 15:00 - 19:00
februar 2024
05feb9:3015:00Kursusdag om kunstig intelligens og dens implementering i patologi.
Event detaljer
Sæt kryds i kalenderen. Den 05.02.2024 afholder DPAS' udvalg for digital patologi i samarbejde med uddannelsesudvalget kursusdag
Event detaljer
Sæt kryds i kalenderen.
Den 05.02.2024 afholder DPAS' udvalg for digital patologi i samarbejde med uddannelsesudvalget kursusdag om kunstig intelligens og dens implementering i patologi.
Arrangementet foregår på Milling Hotel i Middelfart fra kl. 9.30 – ca 15.00.
Endeligt program og tilmeldingsinfo kommer senere.
Se mere
Tid
(Mandag) 9:30 - 15:00